Men’s pairs and women’s singles section winners & next-best qualifiers: day five

by Lachlan Williams

Men’s pairs section winners

Section NumberPlayers & States
90Kyle Hansen (NSW), Tyson Cromie (VIC)
91David Ferguson (NSW), Gary Kelly (NSW)
92Glen Clinckett (QLD), Kobe Barton (QLD)
93Alex Tonkin (ACT), Garry Charker (ACT)
94Ben Loughlin (VIC), Dane McKinnon (VIC)
95David Blackburn (NSW), Rodney Clulow (NSW)
96Paul Sinden (WA), Cameron Green (WA)
97David Minns (TAS), Neville Wood-Bradley (QLD)
98Kev Milne (QLD), Andrew Hay (QLD)
99Wayne Adams (QLD), Pierre Westerveld (QLD)
100Aaron Teys (NSW), Aron Sherriff (QLD)
101Steven Crain (NSW), Barry Crain (NSW)
102David Sheather (QLD), Darren Black (QLD)
103Anthony John Doidge (QLD), Damon Lewis (QLD)
104Jason Moore (QLD), John Newell (QLD)
105Ray Arnold (VIC), Barry Twentyman (VIC)
106Hans Katala (NSW), Thomas Allen (NSW)
107John Green (NSW), Nick Cahill (QLD)
108Kevin Anderson (VIC), Ryan Bester (QLD)
109Ian Whybrow (ACT), Robert Chesher (QLD)
110Tom Jolly (SA), Anthony Moffatt (SA)
111Rob Edwards (QLD), Mark Killen (VIC)

Men’s pairs next-best qualifiers

Next-best orderPlayers & statesPoints & Shot difference
NB1Enio Rossi (SA), Matthew James Navarre Rossi (SA)7 + 29
NB2Stuart Wright (NSW), Edward Ellis (NSW)7 + 27
NB3Tony Carter (QLD), Shane Cashill (QLD)7 + 20
NB4Shaun Johns (NSW), Adam Charlton (NSW)7 + 14
NB5John Davidson (WA), Warren John Leigh Holt (WA)7 + 13
NB6William Coad (TAS), Taelyn Male (TAS)6+ 39
NB7Jay Dawe (QLD), Wade Mutzelburg (QLD)6+ 36
NB8Sebastian Monahan (VIC), Luke Lawrence (VIC)6+ 32
NB9Mark Armstrong (QLD), Nick Gosley (QLD)6+ 32
NB10Sean Mawdsley (WA), Eric Johannes (WA)6+ 28
NB11Steve Gliddon (NSW), Steve Gaffney (NSW)6+ 28
NB12Scott Walker (WA), Glenn Pauling (WA)6+ 26
NB13Nat Schiavello (VIC), Tony Schiavello (VIC)6+ 25
NB14David Roberts (NSW), Peter Newman (NSW)6+ 24
NB15Shaun Myers (VIC), Alister Watson (NZ)6+ 21
NB16George Lyddiard (NZ), Dean McMurchy (NZ)6+ 20
NB17Simon Wood (QLD), Danny Crameri (QLD)6+ 19

Women’s singles section winners

Section NumberPlayer/Club/State
1Tanya Ware (KURRI KURRI, NSW)
2Leigh Fortington (Enoggera, QLD)
3Bolivia Millerick (Broadbeach, QLD)
4Lyn Cuthbertson (Broadbeach, QLD)
5Samantha Robinson (MCC, VIC)
6Brianna Smith (ST JOHNS PARK, NSW)
7Jamie-Lee Worsnop (CABRAMATTA, NSW)
8Tristania Doolan (MCC, VIC)
9Heather Hodgson (Broadbeach, QLD)
10Sue Brady (MAMBC, QLD)
11Linda O’reilly (SOUTH TAMWORTH, NSW)
12Charmayne Sleeman (Musgrave Hill, QLD)
13Christine Myers (SOUTH TAMWORTH, NSW)
14Rose’anne Howard-Smith (Penguin, TAS)
15Joan Moss (Mathoura Bowling Club, VIC)
16Jannah Dymnycz (Hamilton, QLD)
17Lorraine Donney (Queanbeyan, ACT)
18Rachel Krebbekx (Adelaide, SA)
19Jing Robertson (Warracknabeal, VIC)
20Claire Sanders (Yarrawonga Mulwala Golf, VIC)
21Kerry Gooley (City of Geelong, VIC)
22Kelsey Cottrell (Broadbeach, QLD)
23Leanne Marchi (Perth & Tattersalls, WA)
24Kristina Krstic (Manning, WA)
25Vicki Cameron (North Ipswich, QLD)
26Claire Smyth (Hampton, VIC)
27Tracy Foster (DBC, QLD)
28Natasha Van Eldik (RAYMOND TERRACE, NSW)
29Debbie Logan (Algester, QLD)
30Laura Merz (Manning, WA)
31Diane Hands (Shepparton Park, VIC)
32Amy Evans (Windsor, QLD)
33Tarnea Gillis (Darra Cementco, QLD)
34Kelly Gauntlett (Windsor, QLD)
35Yvonne Bekeris (Somerton, SA)
36Lauretta Marchese (St Johns Park, NSW)
37Rhoanna Smith (Wangaratta, VIC)
38Jodie Fruend (Broadbeach, QLD)
39Kim Saunders (Invermay, TAS)
40Linley O’ Callaghan (NZ)
41Genevieve Delves (Raymond Terrace, NSW)
42Vikki Wilson (FIGTREE SPORTS, NSW)
43Lynsey Clarke (Tweed Heads, QLD)
44Virginia Longfellow (HW, NSW)
45Eileen Swanson (Enoggera, QLD)
46Leanne Swingler (Merimbula Imlay, NSW)
47Eugenie Muncaster (Kurri Kurri, NSW)
48Dianne McKee (Alphington, VIC)
49Alison Venn (Ulverstone, TAS)
50Anne Miles (Yarrawonga Mulwala Golf, VIC)
51Mia Nowasad (City of Geelong, VIC)
52Kira Bourke (Tweed Heads, QLD)
53Peri Buckley (Sandy Bay, TAS)
54Dawn Hayman (ST JOHNS PARK, NSW)
55Vicky Tierney (Inglewood, VIC)
56Annica Mc Gill (Coolum Beach, QLD)
57Sandra Connolly (Moama, VIC)
58Emma Spicer (Enoggera, QLD)
59Robyn Rintoul (NZ)
60Leigh Hansen (Tocumwal Golf, VIC)
61Anda Panchawat (PNBC, SA)
62Sarah Boddington (TUNCURRY BEACH, NSW)
63Carmen Anderson (CABRAMATTA, NSW)
64Lilly Leach (Sorrento, WA)
65Kiri Bond (NZ)
66Maggie Newton (Leeming, WA)
67Gail Waitai (Broadbeach, QLD)
68Jessie Cottell (Tweed Heads, QLD)
69Michelle Smith (ST JOHNS PARK, NSW)
70Joan Thomas (Forster, NSW)
71Kathy Elliot (Queanbeyan, ACT)
72Dianne Marquet (Weston Creek Womens, ACT)
73Olivia Bloomfield (NZ)
74Ann Russell (Musgrave Hill, QLD)
75Claire Turley (Tweed Heads, QLD)
76Cassandra Millerick (Moama, VIC)
77Ling Qu (SOUTH COOGEE, NSW)
78Amanda Haevecker (Club Helensvale, QLD)
79Kath Wastell (Moama, VIC)