AO Sectional Winners – Men’s & Women’s Singles: Day 3

by admin

It was a bumper Day 3 of the 2018 Australian Open with the final Men’s Singles Sections and first Women’s Singles Sections taking place. It was a bumper Day 3 of the 2018 Australian Open with the final Men’s Singles Sections and first Women’s Singles Sections taking place.

Some of the high-profile names to seal their passage through to the Knockout Stages (Saturday/Sunday) included David Ferguson, Ryan Bester, and Kevin Anderson in the Men’s field, while dual-2018 Commonwealth Games gold medalists Carla Krizanic and Kelsey Cottrell led the section-toppers in the Women’s field, joined by the likes of Chloe Stewart, Georiga White, Kristina Krstic, Ellen Ryan, Lynsey Clarke, Tiffany Brodie and Natalie Noronha.
 
MORE: Next-best Men’s Singles qualifiers 

The following players topped their respective sections: 

Men’s Singles:
195 Dean Mcwhinney (Beenleigh, QLD)
196 Neil Mason (Samford, QLD)
197 Nate Zeeno (Middle Park, VIC)
198 Kobe Barton (QLD)
199 David Ferguson (Engadine, NSW)
200 Neil Burkett (Merrylands, NSW)
201 Trinity Kelly (Narrabri, NSW)
202 John Mclean (Charlestown, NSW)
203 Nathan Bornstein (Moorefield, NSW)
204 Cohen Litfin (Swifts, QLD)
205 Chadwick Karati (Grandviews, NSW)
206 Ryan Bester (Broadbeach, QLD)
207 Craig Ziebell (Laidley, QLD)
208 Jacob Nelson (Belmont Services, QLD)
209 Max Jaffray (Tweed Heads, NSW)
210 Phil Brandon (Tweed Heads, NSW)
211 Ian Lane (ADF, NSW)
212 Kevin Anderson (Broadbeach, QLD)
Women’s Singles:
1 Dawn Hayman (St Johns Park, NSW)
2 Sarah Scott (Te Rangi, NZ)
3 Georgia White (Helensvale, QLD)
4 Joy Lees (Castle Hill, NSW)
5 Carla Krizanic (Sunbury, VIC)
6 Gail Crompton (Tweed Heads, NSW)
7 Bolivia Millerick (Broadbeach, QLD)
8 Jo-Anne Blyton (Maitland City, NSW)
9 Karen Chenney (Orbost, VIC)
10 Sarah Duffield (Helensvale, QLD)
11 Chloe Stewart (Tweed Heads, QLD)
12 Gail Waitai (Broadbeach, QLD)
13 Maggie Wagstaff (Weipa, QLD)
14 Christine Ann (Buchanan, NZ)
15 Maree Gibbs (QLD)
16 Amanda Haevecker (Helensvale, QLD)
17 Jane Bush (Kawana, QLD)
18 Esther Yu (Hong Kong, CHI)
19 Debbie Farley (Yeronga, Qld)
20 Vivian Yip (Hong Kong, CHI)
21 Adele Pershouse (Bargara, QLD)
22 Joanna Cooper (Stanley Park, CAN)
23 Sandi Rowe Hindi (Kawana, QLD)
24 Lolita Treasure (Broadbeach, QLD)
25 Pat Fraser- Aurisch (Neerim Distric, VIC)
26 Deidre Hall (Holdfast Bay, SA)
27 Lynsey Clarke (Helensvale, QLD)
28 Brooke Edwards (Altona, VIC)
29 Lyn Page (Howrah, TAS)
30 Jamie-Lee Worsnop (Cabramatta, NSW)
31 Sharon Mcreynolds (Raymond Terrace, NSW)
32 Viviana Mcnamara (Mudgeeraba, QLD)
33 Claire Sanders (Yarrawonga, VIC)
34 Leisa Burton (Forbes, NSW)
35 Anne Miles (Yarrawonga, VIC)
36 Bronwyn Stevens (Broadbeach, QLD)
37 Natalie Noronha (Engadine, NSW)
38 Kelsey Cottrell (St Johns Park, NSW)
39 Ellen Ryan (Cabramatta, NSW)
40 Tiffany Brodie (St Kilda, VIC)
41 Merilyn Rehe (Moama, VIC)
42 Sandra Connolly (Moama, VIC)
43 Dorothy Yu (Hong Kong, HK)
44 Laureen Smith (Yarrawonga, VIC)
45 Wendy Mackie (Naenae, NZ)
46 Kristina Krstic (Manning, WA)
47 Cass Millerick (Broadbeach, QLD)
48 Jillian Russell (North Beach, WA)
49 Leanne Kerby (Kotara, NSW)
50 Katelyn Inch (Broadbeach, QLD)
51 Serena Elizabeth Matthews (Broadbeach, QLD)
52 Jillian Walls (Papanui, NZ)
53 Emma Spicer (Broadbeach, QLD)
54 Natasha Jones (Helensvale, QLD)