AO Sectional Winners – Men’s Singles: Day 2

by admin

Competition has continued at the highest of standards on Day 2 of the 2018 Australian Open, with the second-last batch of Men’s Singles Sectional action taking place. Competition has continued at the highest of standards on Day 2 of the 2018 Australian Open, with the second-last batch of Men’s Singles Sectional action taking place. 
Those to progress to the Knockout Rounds included five-time Commonwealth Games gold medalist Alex Marshall, fellow star Aron Sherriff, dual-2018 Commonwealth Games silver medalist Barrie Lester, Australian Jackaroo Aaron Teys and Warilla teammates Jeremy Henry and Jesse Noronha, South Australian young-gun Josh Studham, plus the likes of Steve Glasson, Wayne Turley, Scott Thulborn and Jayden Christie.
Among those to have lost a Sectional match and to now rely on margins to secure a next-best qualifier (announced Monday following completion of Men’s Singles) spot in the Knockout stages of the competition include:
– Former International Bowler of the Year, Matthew Flapper
– Multiple Under 18 Boys’ Singles champion, Jono Davis
– NSW state representative, Andrew Howie
– Former dual-Men’s Fours winner, Wayne Ruediger
– Former Australian Jackaroo, Max Kleinig
Scroll down for the full listing of Men’s Singles Sectional winners from Day 2:
 

93
Alex Marshall (Warilla, NSW)

94
Ross Bull (Taren Point, NSW)

95
Barrie Lester (Mulgrave Country Club, VIC)

96
Carl Healey (Cabramatta, NSW)

97
Benjamin Thomason (Melbourne, VIC)

98
Colin Kelly (Edgehill, QLD)

99
Lyndon Sham (Hong Kong, CHI)

100
Matthew Lucas (Helensvale, QLD)

101
Timothy Fairhall (Victoria, NZ)

102
Justin Cribbin (Jubilee, QLD)

103
Jayden Christie (Helensvale, QLD)

104
Aaron Teys (Warilla, NSW)

105
Jordan Taylor (Wiseman Park, NSW)

106
Robin Chok (Craigengower, HK)

107
Peter Thelan (Warilla, NSW)

108
Mason Lewis (Engadine, NSW)

109
Scott Chamberlain (Tugun, QLD)

110
Darren Morrison (Terrigal, NSW)

111
Troy Corba (Paradise Point, QLD)

112
Luke Day (Enoggera, QLD)

113
Steven Douglas (Merimbula, NSW)

114
Kane Nelson (Belmont Services, QLD)

115
Rick Williams (Beenleigh, QLD)

116
Ben Winther (MCC, VIC)

117
Wade Mutzelburg (Caloundra, QLD)

118
Shane Waddingham (Darebin, VIC)

119
Cory Daley (Park Beach, NSW)

120
Mark Kenning (Grandviews, NSW)

121
Steve Glasson (Mt Lewis, NSW)

122
Nathan Wise (St John’s Park, NSW)

123
Luke Day (Helensvale, QLD)

124
Paul Girdler (Broadbeach, QLD)

125
Wayne Parks (Inverloch, VIC)

126
Raymond Jansen (MCC, VIC)

127
Nathan Wilson (Altona, VIC)

128
Danny Patrick (Supple, NSW)

129
Jason Carpenter (Victoria Point, QLD)

130
Stephen Halmai (North Sydney, NSW)

131
Chris Herden (St Johns Park, QLD)

132
Tyson Cromie (Yarrawonga, VIC)

133
Don Brown (Wellington Point, QLD)

134
James Po (Hong Kong, China)

135
Peter Leon (Enoggera, QLD)

136
Scott Walker (South Perth, WA)

137
Wes Falconer (Warilla, NSW)

138
Peter Hobday (Narrabri, NSW)

139
Neville Mitchell (Workers, VIC)

140
David Balchin (Southport, QLD)

141
Mike Henderson (Heathmont, VIC)

142
Blake Signal (Nelson Bay, NSW)

143
Steve Foster (Strathmore, VIC)

144
Jesse Noronha (Warilla, NSW)

145
Ryan Gilbert (Beenleigh, QLD)

146
Peter Hodson (Stoke, NZ)

147
Zachary Lurje (Belmont, QLD)

148
Joshua Corless (Bundoora, VIC)

149
Greg Brims (Westport, NSW)

150
Terry Hilton (Highton, VIC)

151
Mark Wrigley (Streaky Bay, SA)

152
Brian Baldwin (Musgrave Hill, QLD)

153
Scott Franklin (Lightning Ridge, NSW)

154
Murray Hulbert (Wanneroo, WA)

155
Michael Rowe (Grandviews, NSW)

156
Bruce Bridger (Mackay South Suburban, QLD)

157
Greg Jeans (Wallacia, NSW)

158
Alister Watson (Clyde, NZ)

159
Alex Tonkin (Canberra, ACT)

160
Mark Malogorski (Katherine, NT)

161
Lee Such (Soldiers Point, NSW)

162
Sean Ingham (Broadbeach, QLD)

163
Richard Southam (Park Beach, NSW)

164
Kurt Brown (Across The Waves, QLD)

165
Scott Thulborn (Adelaide, SA)

166
John Murnane (Koroit, Vic)

167
Wayne Turley (Tweed Heads, NSW)

168
Billy Johnson (Cabramatta, NSW)

169
Stephen Sail (Helensvale, QLD)

170
Mal Howchin (Gulgong, NSW)

171
Graham Beswick (Carina, QLD)

172
Justin Weir (Toowoomba, QLD)

173
Mac Mclean (Weston Creek, ACT)

174
Josh Zephyr (Helensvale, QLD)

175
Roger Stevens (Broadbeach, QLD)

176
Peter Hall (Moama, VIC)

177
Roy Nunn (Musgrave Hill, QLD)

178
Aron Sherriff (Helensvale, QLD)

179
Graham Curtis (Moonta, SA)

180
Jimmy Johnson (Maclean, NSW)

181
Ian Miller (Toorak Burnside, SA)

182
Jeremy Henry (Warilla, NSW)

183
Robert Dickinson (Ballarat, VIC)

184
Brendon Kelly (Browns Bay, NZ)

185
Kris Lehfeldt (Ballina, NSW)

186
Samuel White (Helensvale, QLD)

187
Peter Field (Flemington, VIC)

188
Daniel Salmon (Nelson Bay, NSW)

189
Jake Rynne (Toowomba, QLD)

190
Jay Dawe (Tewantin Noosa, QLD)

191
Scott Thorning (Gunnedah, NSW)

192
Jack Littlewood (Valentine, NSW)

193
David Prior (Henley, SA)

194
Josh Studham (Holdfast Bay, SA)